TR ENG FRA GER
e- dil Dergisi
ISSN: 2148-3558
E-Posta: bilgi@e-dil.net
E-Dil Dergisi : 2016 Haziran sayısı

Önsöz İçerik Hakemler

Önsöz
Sayın E-Dil Dergisi Okurları,

 

6. sayımızla tekrar karşınızda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Ülkemizde son dönemde nitelikli çevrimiçi dergi sayısındaki artış sevindirici bir durumdur. Aynı zamanda bu durum ülkemizdeki bilime olan saygınlığın ve ilginin gün geçtikçe daha da artacağının açık bir göstergesidir. Akademik çalışmaların Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından desteklendiği ve özellikle genç araştırmacıları daha etkin kıldığı görülmektedir. Biz de bu bilim havuzuna küçük de olsa bir katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.

 

Öncelikle bu sayımızda, gönderdiğimiz çalışmaları bilimsel bir yaklaşımla ve titizlikle inceleyen Prof. Dr. İlhami SIĞIRCI, Prof. Dr. Nurcan D. KARAAĞAÇ, Prof. Dr. Selim YILMAZ, Doç. Dr. Kamil İŞERİ, Doç. Dr. Mustafa SARICA, Yrd. Doç. Dr. Dilek FİDAN, Yrd. Doç. Dr. Esra N. TİRYAKİ’ye yürekten teşekkür ediyoruz.

 

Bu sayımızda, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz 3 makaleye, 2 tanıtım yazısına ve 2 tane yabancılara Türkçe öğretimi alanında yapılmış teze yer verdik. Dergimizde yer verdiğimiz makalelerden ilki, Doç. Dr. Belkacem BOUMEDINI tarafından Fransızca olarak yazılan Arapçanın Cezayir lehçesinde kullanılan ödünç Fransızca sözcüklerin incelendiği çalışmadır. İkinci makale, Ars. Gör. Dr. Ziya TOK tarafından yazılan ve yazılı basın dilinde ve çevirisinde karşılaşılan sorunların incelendiği çalışmadır. Son makale ise, Yrd. Doç. Dr. Tülay S. KUZU ve Uzman Öğretmen Müzeyyen Rengin OKTAY tarafından 20-21 Mayıs 2016 tarihinde, Münih''te,  II. Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi Sempozyumu''nda sözlü bildiri olarak sundukları çalışmadır. Bu çalışmada, yabancılara Türkçe öğretimi ders kitaplarındaki metin altı soruları Bloom Taksonomisi’ ndeki bilişsel düzeyler açısından incelenmiştir. Tanıtım yazıları bölümünde, Okt. Düriye GÖKÇEBAĞ mobil dil öğrenimi ve “Moblang” aracılığıyla mobil Türkçe öğrenimini, Okt. Utku ORYAŞIN ise “Yabancılar için İktisadi İdari Bilimler Türkçesi” adlı kitabı tanıtmaktadırl. Dergimizin bu sayısında yer verdiğimiz tezlerden ilki Aizat KALİYEVA tarafından yazılan “Türkçe ve İngilizce Ders Kitaplarında Değerler Eğitimi” ikincisi ise Ekin ŞEN tarafından yazılan “İktisadi ve İdari Bilimler Türkçesinin İncelenmesi ve Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminde Kullanımı”dır.

 

Değerli okurlarımız 7. sayımızda görüşmek dileğiyle, keyifli okumalar dileriz.

 

Editör

Prof. Dr. V. Doğan GÜNAY